37°Clear

Meet Your Neighborhood’s ANC Candidates So Far for 2016

by Borderstan.com July 12, 2016 at 2:50 pm 6 Comments

"I Voted" sticker(Updated at 2:55 p.m.) The race to enter (or stay in) the lowest level of elected office in the D.C. government officially has begun.

More than 20 locals who live in or near the Borderstan coverage area yesterday picked up nominating petitions to serve as members of District’s Advisory Neighborhood Commissions.

Monday was the first day prospective candidates could get the nominating materials. They have until Aug. 10 to collect the signatures of 25 of their neighbors in their single member districts to get on the Nov. 8 ballot.

So far, the candidates include:

ANC 1A

  • Single Member District 01
    • Ernest E. Johnson (1451 Parkwood Place NW)
  • Single Member District 04
    • Commissioner Mathew Goldschmidt (1349 Parkwood Place NW)
    • Sadaf Megan Mortezavi (3500 13th St. NW)
  • Single Member District 06
    • Commissioner Richard Dubeshter (1102 Monroe St. NW)
  • Single Member District 07
    • Commissioner Darwain Frost (3617 10th St. NW)
    • Sharon Farmer (3601 11th St. NW)
  • Single Member District 08
    • Commissioner Kent Boese (608 Rock Creek Church Road NW)
  • Single Member District 09
    • Laura Hartley (3422 Georgia Ave. NW)

ANC 1B

  • Single Member District 01
    • Jonathan Goldman (424 Oakdale Place NW)
  • Single Member District 04
    • Jon Squicciarini (1350 Florida Ave. NW)
  • Single Member District 08
    • Joshua R. Mater (1333 Euclid St. NW)

ANC 1D

  • Single Member District 03
    • Commissioner Jack McKay (3200 19th St. NW)
  • Single Member District 04
    • Yasmin Romero-Latin (3145 Mount Pleasant St. NW)

ANC 2B

  • Single Member District 01
    • Commissioner Amy Johnson (1920 S St. NW)
  • Single Member District 05
    • Commissioner Abigail C Nichols (1325 18th St. NW)

ANC 2F

  • Single Member District 05
    • Omeed Alerasool (1301 Massachusetts Ave. NW)
  • Single Member District 06
    • Commissioner Charlie Bengel (910 M St. NW)

ANC 6E

  • Single Member District 01
    • Commissioner Alexander M. “Alex” Padro (1519 8th St. NW)
  • Single Member District 02
    • Valerie Randolph (1540 6th St. NW)
    • Eugene Simms (1739 7th St. NW)
  • Single Member District 04
    • Mohammed Seid (1327 5th St. NW)
  • Single Member District 05
    • Alex Marriott (460 L St. NW)
  • Single Member District 07
    • Kevin M. Rogers (43 K St. NW)

Comments (6)

  1. Anything on ANC 1c?

  2. No one picked up nomination materials for ANC 1C on Monday, according to D.C. election officials.

  3. Interesting. Do you know/have you heard if Julie Siewell is running? (ANC 1c01)

  4. Lanier Neighbor

    All ANC1C members ran unopposed in 2014.

  5. Is there a way to view an updated list of candidates as the August 10th deadline draws closer or do they periodically release updated lists?

  6. We plan to have at least one update on candidates around Aug. 10.

Leave a Comment

* Required fields

×

Subscribe to our mailing list